Czy sok z ogórków kiszonych jest zdrowy?

Czy sok z ogórków kiszonych jest zdrowy?

Kiszone ogórki są w Polsce niezwykle powszechne. Wielu spośród nas robi je samodzielnie w domu. O ile same ogórki mają duże wykorzystanie w kuchni, tak już wodę, w jakiej się znajdowały, traktujemy jak niepotrzebny odpad. To ogromny błąd, gdyż woda po 1 kiszonych ogórkach posiada wartości prozdrowotne. Kiszone ogórki są nie jedynie dobre, lecz także niezwykle zdrowe.

Ogórki kiszone

Sok, jaki występuje w przebiegu kiszenia ogórków ma bakterie probiotyczne, zatem zalecany jest osobom z nietolerancją laktozy. Polepsza też natężenie lipidów we krwi, efektywnie walczy z dolegliwościami wrzodowymi, zabezpiecza system przed grzybicami. W jego składzie odnajdziemy witaminy z grupy B, jakie usprawniają stan skóry, włosów oraz paznokci. Sok z ogórków ma dużo witaminy C, A, E, K, natomiast również wapnia, potasu, magnezu, cynku i żelaza. Systematyczne wypijanie „wody z ogórków” wspiera przetwarzanie białek, cukrów oraz tłuszczów.

Jakie wartości ma sok z ogórków kiszonych?

Sok z ogórków kiszonych przejawia mnóstwo wartości prozdrowotnych oraz leczniczych. Jest cennym zarzewiem kwasu mlekowego, jaki występuje w przebiegu fermentacji, natomiast znajdujące się w nim bakterie probiotyczne usprawniają gospodarkę wodno-zasadową organizmu i podwyższają jego wytrzymałość. Przeciwdziała odwodnieniu, ponieważ zamknięty w nim sód utrzymuje wodę w systemie. Dodatkowo, odtwarza stabilność elektrolityczną, gdyż daje potasu oraz sodu, jakie tracone są po dużym treningu fizycznym, natomiast ponadto podnosi efektywność organizmu.

Woda z ogórków kiszonych na wytrzymałość oraz urodę

Woda z ogórków kiszonych jest także ważnym zarzewiem witaminy C oraz witamin z grupy B. Dzięki czemu sok z kiszonki pity regularnie wzmocni własną wytrzymałość, wspomoże koncentrację, natomiast również doda nam urody, pozytywnie oddziałując na skórę, włosy oraz paznokcie. Witamina C podniesie wytrzymałość organizmu, zabezpieczy przed oddziaływaniem wolnych rodników, jakie odpowiadają za mechanizm starzenia się skóry. Witaminy z grupy B umożliwiają leczyć dolegliwości skóry, wspierają włosy oraz paznokcie, przeciwdziałają anemii, regulują metabolizm, wspierają trawienie, korzystnie funkcjonują na system nerwowy oraz uwagę.

Acetylocholina – na pamięć oraz koncentrację

Sok z kiszonek ma też acetylocholinę ‒ substancję, jaka jest neuroprzekaźnikiem, wpływającym na pracę serca i przebiegów pamięciowych oraz trawiennych. Oddziałuje na własną zdolność do skupiania uwagi oraz działanie pamięci, jest w stanie zahamować akcję serca oraz zminimalizować ciśnienie arterialne krwi, jak i aktywować układ pokarmowy do cięższej pracy. Z kolei deficyt owej treści wywołuje kłopoty z kojarzeniem, pamięcią oraz zdolnościami interpersonalnymi.

Food obraz autorstwa teksomolika - www.freepik.com
Share